Spółka hiPower Institute of Materials, wchodząca w skład notowanej na rynku NewConnect grupy hiPower Energy (dawn. Arena.pl S.A.), stawia milowy krok na drodze do realizacji wdrożeń, które mogą zrewolucjonizować sektor zbiorników wodorowych oraz branżę energetyczną. W ramach umowy licencyjnej zawartej z Politechniką Wrocławską, spółka uzyskała wyłączne prawa do zastrzeżeń know-how, które stanowią bazę do tworzenia technologii innowacyjnych warstw barierowych minimalizujących straty wodoru. hiPower Institute of Materials dysponuje także zaawansowaną metodą precyzyjnego nanoszenia zol-żelowych powłok na zbiorniki na wodór w celu zwiększenia ich szczelności.
- Z ogromną radością i dumą potwierdzam uzyskanie od Politechniki Wrocławskiej wyłącznych praw do zastrzeżeń know-how, które są kluczem do opracowywania przez naszych naukowców technologii powłok funkcjonalnych i zaawansowanych metod ich nanoszenia. To kamień milowy w naszej historii, który jest ukoronowaniem owocnej współpracy nauki oraz biznesu i zarazem początkiem nowych możliwości rozwoju dla branż związanych z magazynowaniem, transportowaniem i przesyłem wodoru – mówi Rafał Gnojnicki, Prezes Zarządu hiPower Institute of Materials.
Innowacyjna warstwa barierowa, opracowana przez naukowców na bazie technologii zol-żelowej, wyróżnia się szczelnością, która sprawia, że przenikanie cząstek wodoru mieści się w dolnych granicach czułości narzędzi pomiarowych. Jej skuteczność potwierdziły specjalistyczne testy przeprowadzone w niezależnym laboratorium komercyjnym. W trakcie testów naukowcy podjęli decyzję o przeprowadzeniu dodatkowej kalibracji urządzeń pomiarowych, aby potwierdzić prawidłowość uzyskanych wyników, wskazujących na nieosiągalną dotąd szczelność powłoki. Ze względu na swoją skuteczność innowacyjna technologia, do której wyłączne prawa posiada hiPower Institute of Materials, może zrewolucjonizować branżę wodorową.
Spółka wchodząca w skład grupy hiPower Energy koncentruje się na oferowaniu swojego rozwiązania producentom linerów do zbiorników kompozytowych i zbiorników magazynowych. Wdrożenie innowacyjnych powłok o potwierdzonej skuteczności może istotnie zwiększyć opłacalność inwestycji z sektora zielonej energii poprzez wyeliminowanie strat spowodowanych wyciekami wodoru. Po odpowiednim zaadoptowaniu autorskie warstwy funkcjonalne znajdą jednak zastosowanie także w innych branżach, m.in. spożywczej, medycznej i budowlanej.
- Zespół naukowców pod kierunkiem dr inż. Justyny Krzak opracowuje szeroki wachlarz specjalistycznych powłok, które znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach z bardzo wielu gałęzi przemysłu. Pokrycie warstwami funkcjonalnymi powierzchni produktów pozwala m.in. zmniejszyć koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości materiału, ulepszyć parametry oraz nadać powierzchni pożądane właściwości fizyczne, biologiczne lub chemiczne. Działalność hiPower Institute of Materials wszechstronnie łączy możliwości płynące z wykorzystania innowacyjnych technologii w przemyśle z indywidualnym podejściem do potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Efektem pracy naszego zespołu naukowców są personalizowane materiały, których zastosowanie pozwoli przedsiębiorstwom zoptymalizować koszty produkcji, zwiększyć efektywność wdrażania innowacji i zbudować silne przewagi konkurencyjne – podsumowuje Rafał Gnojnicki.
Społka hiPower Institute of Materials specjalizuje się w tworzeniu funkcjonalnych powłok, które zwiększają wartość produktów poprzez uszlachetnienie ich powierzchni. Jej oferta obejmuje m.in.: zabezpieczenia materiałów konstrukcyjnych (powłoki antykorozyjne, zwiększające odporność na zarysowania, zmieniające właściwości mechaniczne powierzchni), warstwy fobowe, aerożelowe warstwy izolacyjne (termiczne i akustyczne), powłoki wzmacniające właściwości mechaniczne polimerów oraz warstwy i proszki mogące pełnić funkcję nośników leków.
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/hipower-institute-of-materials-zdobywa-wylacznosc-na-know-how-rewolucyjnej-powloki-barierowej